Moja ojczyzna. Poznajemy sąsiadów Polski

Sąsiedzi Polski to państwa, które graniczą z terytorium naszego kraju. Naszymi sąsiadami są: Czechy, Słowacja, Litwa, Białoruś, Rosja, Ukraina, Niemcy.Każde z państw ma swój język, swoje tradycje i swoją kulturę. Te wszystkie państwa mają również coś wspólnego, leżą w Europie. Polskajej członkiem Unii Europejskiej. Kraje należące do Unii współpracują ze sobą. Unia Europejska ma również swoją flagę. Na niebieskim tle umieszczone jest dwanaście gwiazdek. Na początku do Unii należało dwanaście państw i dlatego gwiazdek jest dwanaście. Obecna liczba państw członkowskich znacznie się zwiększyła, bo aż dwadzieścia osiem państw należy do Unii Europejskiej.

Obejrzyjcie film na temat naszych sąsiadów.

https://www.youtube.com/watch?v=1Smad9uKJ6w

„Mapa Polski”- praca plastyczna.

Potrzebne będą: wycięty ze sztywnego papieru lub tektury kontur mapy Polski (w załączeniu), kasza jęczmienna, mocny klej (np. wikol), biała i czerwona farba, pędzel.

Całą powierzchnię papieru bądź tektury pokrywamy klejem, a następnie posypujemy kaszą jęczmienną. Kontur mapy należy podzielić na dwie części. Górną część pomalować na kolor biały, a dolną na kolor czerwony. Poniżej etapy robienia mapy Polski.

„Piosenka o Unii Europejskiej”- osłuchanie z piosenką.

Posłuchajcie Piosenki o Unii Europejskiej oraz Hymnu i Hymnu dla dzieci. 

Hymnem Unii Europejskiej jest fragment Symfonii Ludwiga van Beethovena „Oda do radości”.

„Hymn Unii Europejskiej”.

Przy hymnie UE pobawcie się w dyrygenta.

 „Hymn Małego Europejczyka”
https://www.youtube.com/watch?v=B_mw7lix5Xo

Posłuchajcie i spróbować nauczyć się słów.

„Podróż samolotem” – zabawa dramowa.

Zadaniem dziecka jest naśladowanie czytanego przez rodzica opowiadania w miarę możliwości naśladowanie gestem i ruchem wszystkiego, co się dzieje, można też spróbować naśladować odgłos samolotu.


W dniu dzisiejszym zabiorę Was w niezwykłą podróż po Europie, którą będziemy odbywać samolotem. Idziemy do samolotu, siadamy na fotelu, zapinamy pas. Pan pilot uruchamia silnik. Samolot zaraz wystartuje.  Samolot zaczyna kołować po pasie startowym, a pasażerowie odczuwają lekkie drganie, za chwilę samolot wznosi się do góry, a pasażerowie odchylają się do tyłu, wbijając się w fotel. Samolot wzniósł się w powietrze pasażerowie wyglądają przez okna, patrzą jak budynki i ludzi robią się coraz mniejsi. Samolot kołysze się na boki. Pasażerowie mogą odpiąć pasy i teraz wyglądają przez okno i patrzą w dół, wszystko jest bardzo maleńkie.  Pan pilot mówi przez głośnik, że jesteśmy prawie na miejscu i życzy nam miłego zwiedzania. Czas zapiąć pasy, samolot zniża lot i lekko kołysze się na boki. Lądujemy, samolot powoli zniża swój lot i siada na płycie lotniska. Dotarliśmy, teraz możemy zwiedzać.

„Pałac Kultury i Nauki w Warszawie”- rysowanie sensoryczne na papierze ściernym.

Zaproponuje dziś rysowanie na nietypowym podłożu, na papierze ściernym. Papier ścierny pozwala rysować i kolorować z niezwykłą łatwością i lekkością, praktycznie bez użycia siły ręka się nie męczy. Rysowanie jest bardzo przyjemne i wciągające. Struktura tego papieru stwarza nowe możliwości tworzenia i pobudza zmysł dotyku. Pałac Kultury i Nauki jest miejscem związanym z kultura i sztuką, odbywa się w nim wiele ciekawych wystaw. Jest to najwyższy budynek w Polsce.

Instrukcji do stworzenia tej pracy nie potrzebna. Potrzebujemy dowolne zdjęcie Pałacu Kultury i Nauki, papier ścierny, kredki świecowe, bambino lub pastele olejne w zależności, co mamy dostępne. Ja wykorzystałam wszystkie z wymienionych. Pastele są bardzo ciekawe, kremowe dokładnie pokrywają kartkę.

Papier wykorzystany przeze mnie ma gradację P1000. Taki papier możemy kupić w każdym sklepie budowlanym lub metalowym.

„Co to jest Unia Europejska?”—burza mózgów.

Zastanówcie się wspólnie z rodzeństwem lub rodzicami.
Unia Europejska jest to związek 25 państw europejskich, które postanowiły ściśle ze sobą współpracować budując dobrobyt i bezpieczeństwo.Kraje Europy postanowiły połączyć się w jedną wielką rodzinę państw, która nosi nazwę Unia Europejska.
Unię Europejska można porównać do przedszkola, grupy w przedszkolu to poszczególne kraje, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje, pomagają sobie i się ze sobą przyjaźnią.

Walutą większości Państw Unii Europejskiej jest Euro. W każdym kraju monety wyglądają nieco inaczej.
https://www.youtube.com/watch?v=Dxy1Z-8dV8M

Obejrzyjcie krótki filmik o Unii Europejskiej.

Przyjrzyjcie się flagom państw. Trudno zapamiętać jest wszystkie, dlatego spróbujcie podzielić je wszystkie na sylaby, dla wytrwałych zadanie dodatkowe powiedzcie, jaką głoska zaczyna się nazwa każdego Państwa.


Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Austria, Włochy, Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Szwecja, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry.

„Flaga Europy”
Unia Europejska ma swoja flagę.
Policzcie głośno gwiazdy na fladze UE.
Kolory flagi przypominają nam lato: niebieskie niebo i żółte słońce.

A Wam, co kojarzy się z tymi kolorami?
Flaga ta jest symbolem UE, ale również jedności narodów Europy, krąg symbolizuje solidarność i harmonię narodów.
Dlaczego na fladze jest 12 gwiazd? Państw Członkowskich UE jest więcej, więc co symbolizują te gwiazdy?

Liczba dwanaście jest w wielu kulturach symbolem doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też, flaga pozostaje jednakowa, bez względu na rozszerzenia UE.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o Unii Europejskiej zachęcam do samodzielnego szukania informacji, np. o Legendzie o UE oraz o maskotce Syriuszu.