Wielkanoc – życzenia wielkanocne.

Wielkanoc to najstarsza uroczystość chrześcijańska. Przez wieki powstało mnóstwo zwyczajów wielkanocnych. Wiele z nich przetrwało do dziś np.: malujemy pisanki, święcimy koszyczki wielkanocne, polewamy się wodą w Śmigus-Dyngus.

Ponieważ Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, z tej okazji składamy sobie życzenia lub wysyłamy je do naszych bliskich i przyjaciół. Życzenia wielkanocne wysyłamy z myślą o najbliższych, pokazujemy, że o nich pamiętamy. Życzenia mogą być krótkie i śmieszne albo długie i oryginalne. Najbardziej urzekające życzenia wielkanocne to te, które wymyślimy sami, które będą osobiste i skierowane do konkretnej osoby. Pomimo rozpowszechnienia poczty elektronicznej, kartki świąteczne z życzeniami nadal cieszą się ogromną popularnością. Możemy nabyć gotowe kartki z wydrukami, ale najbardziej cieszy kartka zrobiona własnoręcznie, wtedy kartka jest jedyna i niepowtarzalna. Wielkanocna kartka może być znakomitym prezentem dla bliskich, może również ozdobić świąteczny stół.

Propozycja zrobienia własnoręcznej kartki świątecznej.

Potrzebne będą: kartka z bloku technicznego, nożyczki, klej, wycięte z pocztówek czy niepotrzebnych czasopism np.: kurczaczki, zajączki, pisanki, bazie bądź gotowa naklejka wielkanocna.

Kartkę z bloku technicznego składamy na pół, po złożeniu na wierzchnią stronę kartki przyklejamy wymienione powyżej lub wymyślone przez Was ozdóbki. Możemy przyozdobić kartkę przyklejając do niej kawałek wstążki. Życzę wspaniałych pomysłów.

Kartki świąteczne są tradycyjną formą przekazywania sobie życzeń poza przekazaniem ich sobie osobiście. Zarówno kartki wykonane samodzielnie jak i te gotowe sprawią naszym bliskim wiele radości.

W czasie pięknej słonecznej pogody możemy w prosty sposób ozdobić nasze najbliższe otoczenie. Dzieci mogą wykonać obrazki, kartki, różnego rodzaju ozdoby np. z masy solnej czy pomalować wydmuszki. Wszystkie wykonane przedmioty będą przybliżały świąteczna atmosferę.

Stempel z ziemniaka. Praca plastyczna.

Dziś mam dla Was propozycje pracy plastycznej stempel z ziemniaka.Praca jest dosyć szybka w wykonaniu. Dzieci mogą próbować samodzielnie wycinać wzorki w ziemniaku.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

– ziemniak,

– farby,

– talerzyk,

– pędzelek,

– coś do wycinania wzorków np. obieraczka do warzyw z trójkątnym czubkiem.

Ziemniaka trzeba przekroić na pół i wydrążyć wzorek przypominający wzorki na pisance.

Przygotowujemy farby na talerzyku i odciskamy całego ziemniaka. Wtedy kolory będą wymieszane i bardziej fantazyjne. Drugim sposobem jest pomalowanie ziemniaka z gotowym wzorkiem pędzelkiem i odciśnięcie na kartce.

Polecam ten sposób do przygotowania kartek świątecznych. Wyjdą piękne i niepowtarzalne.

Kartki świąteczne można przygotować na wiele sposobów. Jeżeli wykonujemy je własnoręcznie trzeba pamiętać o włożeniu wcześniej kartki. Bardzo często zdarza się, że obrazek znajduje się ze złej strony, jeżeli zostanie narysowany, jako pierwszy. W załączniku propozycja kartki do pokolorowania. Na tej kartce można dorysować swoje elementy oraz dziecko własnoręcznie może napisać życzenia „Wesołych świąt” u góry kartki.

Pisanka- matematyczna karta pracy.

Waszym zadaniem będzie policzenie kolorów pomponików, jakie znajdują się na pisance i umieszczę w odpowiednim miejscy cyfry odpowiadającej liczbie pomponików.

Zanim dowiecie się, jaka aktywność będzie następna mały rebus do rozwiązania, który naprowadzi Was na odpowiedź.

„Skoki zajączka”. Zabawa ruchowa.

Zajączek jest jednym z symboli świąt wielkanocnych. Zajączek przynosi grzecznym dzieciom prezenty lub smakołyki. Proponuję pobawić się w zajęcze skoki.

Potrzebne będą:

– białe kartki,

– kolorowe kartki,

– flamaster,

– nożyczki,

– klej.

Na białej kartce trzeba odrysować stopy i wyciąć je. Przyklejamy wycięte stopy na kolorowe kartki. Można włożyć je w koszulki i zakleić wtedy będą bardziej trwałe. Koszulki lub kartki najlepiej przykleić do podłogi np. taśmą malarską. Stopy przyklejone w różnych kierunkach lub pojedynczo sprawią, że zabawa będzie bardziej atrakcyjne.

Czy kiedyś próbowaliście postawić jajko na sztorc? Pewnie się nie udało. Próbowaliście je zakręcić tak, żeby utrzymało się w tej pozycji jak najdłużej. Jednak jajko jedyne, co zrobiło to spadło i narobiło dużo bałaganu.

Pewna anegdota głosi, że również Krzysztof Kolumb zadał to samo pytanie podczas przyjęcia, który odbyło się po jednej z jego wypraw. Kolumb zadał zagadkę swoim rozmówcom. Czy potrafią postawić jajko w pionie. Oczywiście po kilku próbach wszyscy uważali, że tego nie da się zrobić. Kolumb uderzył lekko końcem jajka o stół, skorupka jajka pękła i jajko stało pionowo.

Spróbujcie znaleźć odpowiedzi na to pytanie.  Myślę, że przyniesie Wam wiele radości poszukanie tej odpowiedzi. A być może wpadniecie na zupełnie nowe rozwiązanie.

Jajko Kolumba – układanka logiczna.

W związku z anegdotą powstała mam dla Was propozycję zabawy. Układanka, która może być dla Was zajęciem na długie chwile.

Wydrukujcie wróż z załącznika lub z Internetu. W załącznikach przedstawiam kilka możliwości wykorzystania układanki jednak jest ich znacznie więcej.