Wiosenne powroty. Jajko i jego tajemnice.
Jajka, jako bogate źródło substancji odżywczych są podstawą wielu potraw. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze. Mamy także jaja gęsie, kacze, strusie, przepiórcze i inne. Najpopularniejsze potrawy z jaj to: jajecznica, omlet, jajko sadzone, jajko na twardo, jajko na miękko. Jajko, jako składnik innych potraw np. ciast, sałatek, deserów.
Propozycja zabawy
Poniżej zamieszczone są zdjęcia, na których znajdują się jaja: przepiórki, strusia, kury oraz zdjęcia kury, przepiórki i strusia. Ułóżcie zdjęcia według wielkości jajek – od najmniejszego do największego. Następnie połączcie w pary obrazki jajek z obrazkami odpowiednich ptaków.
Ciekawostka: największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia. Może ważyć około 1,6 kg. Ugotowanie go na twardo zajmuje od 45 minut do około 2 godzin.
Wiosna i pierwsze ciepłe słoneczne dni przywodzą nam na myśl kwiecistą łąkę i przyrodę budzącą się do życia. Wiosna to także czas, w którym pojawiają się śliczne małe zwierzątka.
Doświadczenia z jajkiem- zabawy badawcze.
Pooglądajcie w domu albumy ze zwierzętami. Przypomnijcie sobie, które ptaki wracają na wiosnę do naszego kraju. Są to m.in. bocian, jerzyk, jaskółka, żuraw, skowronek, czajka.
Ptaki wylęgają się z jajek. Skoro mówimy o jajku mam dla was kilka ciekawostek.
Przedstawię wam budowę jajka.
Jajko składa się ze skorupki, żółtka i białka.
Czy znacie jakieś zwierzęta, które wykluwają się z jajek poza ptakami?
Znacie już odpowiedź? Zachęcam do odwiedzenia strony poniżej.
https://www.polskieradio.pl/18/4788/Artykul/1530996,Co-wykluwa-sie-z-jajka
Przypomnieliście już sobie dużo informacji, teraz przyszedł czas na doświadczenia.
Właściwości jajek.
Potrzebne będą:
-jajko surowe,
-jajko ugotowane.
Weźcie surowe jajo do ręki i potrząśnijcie nim, czy wydaje jakiś dźwięk?
Spróbujecie teraz to samo zrobić z jajkiem ugotowanym.
Na pewno zauważyliście różnicę.
Zakręcone jajko.
A teraz kładziemy jajko surowe na stole i próbujemy nim zakręcić. To samo robimy z jajkiem ugotowanym. Które jajko kręciło się szybciej? Wy już na pewno wiecie. Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Dużo szybciej niż jajko ugotowane. Dlaczego tak się dzieje? W jajku nieugotowanym środek jest płynny, zauważyliście to przy potrząsaniu. Sprawia to, że w środku jajko porusza się w różne strony i jest przez to wolniejsze, niż jajko ugotowane.
Pływające jajko.
Jak myślicie czy jajko potrafi pływać?
Żeby to sprawdzić potrzebujemy:
-słoik duży,
-surowe jajko,
-woda,
-sól około 6 łyżek.
-łyżka.
Do pustego słoika nalewamy wodę do połowy. Wkładamy surowe jajko. Jajko opadło na dno? To dobrze, oznacza to, że wasze jajko jest świeże. Jeżeli surowe jajko unosi się na powierzchni wody oznacza, że jest nieświeże. Ale jak sprawić, żeby jajko zaczęło unosić się na wodzie? Wyjmijcie jajko i wsypcie sześć dużych łyżek soli. Łyżką wymieszajcie wodę z solą. Włóżcie ponownie jajko do wody. Okazało się, że jajko potrafi pływać.
Skaczące jajko.
Każdy z nas wie, co się stanie, kiedy upuścimy jajko. Niestety mamy wtedy dużo sprzątania. Jednak istnieje sposób, aby jajkiem można było pobawić się jak gumową piłeczką. Oczywiście delikatnie. I wtedy jajko zacznie się odbijać. Polecam wykonanie doświadczenia z linku poniżej.
Potrzebne będą:
-jajko,
-ocet,
-naczynie, np. słoik.
Czas wykonania to 48 godzin.
Po wyciągnięciu jajka z octu trzeba je umyć pod bieżącą wodą.