Dbamy o przyrodę –jestem przyjacielem przyrody.

Człowiek od tysięcy lat przekształca przyrodę: wycina lasy pod uprawę, wypala zarośla, tępi niektóre gatunki zwierząt. Bezmyślnie niszczymy to, co niezbędne do życia: powietrze, lasy, wodę, glebę i zasypujemy świat tonami śmieci. Nasza ziemia woła o pomoc. Niszcząc przyrodę, niszczymy samych siebie, bo my też jesteśmy częścią przyrody. Każdy z nas, choć trochę może przyczynić się do zmian w sposobie życia w zgodzie z naturą. Co możemy zrobić, aby nie rosła góra śmieci, aby nie zabrakło pięknej przyrody. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak istotnym problemem jest dla nas mnożenie się na ziemi ilości odpadów i śmieci, ich prawidłowe składowanie, utylizacja i recykling.

Ekologia jest nauką zajmującą się ochroną środowiska naturalnego. Każdy z nas może zostać przyjacielem przyrody.

Przyjaciel przyrody nie może:

– zrywać samowolnie……..(roślin)

– wycinać……….(drzew)

– płoszyć w lesie i parku …….(ptaków i zwierząt)

– rozpalać samowolnie ………(ognisk)

– rozrzucać w lesie i parku ……(śmieci)

Zabawa ruchowa „Zdrowe drzewo- chore drzewo”

Na hasło „zdrowe drzewo”- dzieci wymachują rękami nad głowami, w prawo, w lewo, do przodu , do tyłu. Na hasło „chore drzewo”- dzieci nachylają się i opuszczają bezwładnie ręce do przodu.

Na przedstawionym zdjęciu rozłożone są butelki, gazety, torba papierowa, szklane słoiki, plastikowe opakowania oraz pojemniki z napisami papier, plastik, szkło. Przyjrzyjcie się porozrzucanym śmieciom, jak myślicie, z czego są zrobione? Na zdjęciu znajdują się pojemniki na odpady zastanówcie się i powiedzcie, co powinno znaleźć się w każdym koszu. Następnie przyporządkujcie odpady do odpowiednich pojemników.

Quiz przyjaciela przyrody.

Aby stać się przyjacielem przyrody trzeba się trochę postarać. Spróbujcie rozwiązać quiz, po którym będziecie wiedzieli jak dbać o przyrodę. Odpowiadajcie„tak” lub „nie” na zdania przeczytane przez rodzica.

Kiedy nikt nie patrzy śmieci możemy wywozić do lasu.

Segregujemy odpady wyrzucając je do odpowiednich pojemników.

Przy każdych zakupach kupujemy nową torbę, aby je spakować.

Nie zrywamy roślin, które są objęte ochroną.

Podczas mycia zębów zakręcamy kran.

Używamy plastikowych słomek do napojów.

Dbajmy o przyrodę. Karta pracy.

Pokoloruj na zielono ramkę ilustracji, na którym człowiek nie szkodzi przyrodzie. Natomiast na czerwono ramkę ilustracji, na której przedstawione są szkodliwe działania człowieka.

Jeżeli zostawimy śmieci na łące lub w innym miejscu mogą doprowadzić one do powstania pożaru. Słońce rozgrzewa porzuconą szklaną butelkę lub metalową puszkę, ta się nagrzewa i powstaje pożar. Śmieci szkodą również zwierzętom, które szukając pożywienia mogę je zjeść, a potem chorować.. Jeżeli jesteście na spacerze z rodzicami pamiętajcie o zabraniu wszystkich swoich śmieci ze sobą. Jeżeli macie rękawiczki możecie pozbierać znalezione śmieci. Zachowujcie przy tym ostrożność.

Świat w naszych rękach (ekologiczna piosenka dla dzieci).

Zachęcam do zabawy swobodnej przy piosence.  Kręćcie się wokoło, skaczcie, wirujcie. Spróbujcie nauczyć się refrenu. Teraz już wiecie, od kogo zależy przyszłość naszej planety?

Ziemia niebieska planeta. Kolorowanka.

Czy wiecie, dlaczego naszą planetę nazywa się niebieską lub błękitną?  Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważaż 70 procent powierzchni kuli ziemskiej pokrywa woda. Bardzo ważne jest dbanie o czystość wody, ponieważ jej zasoby są ograniczone. Pamiętajcie zawsze, żeby zakręcać kran przy myciu zębów, do kąpieli zużywać mniej wody lub wybrać prysznic.

Pokolorujcie lub pomalujcie farbami kulę ziemską.

Zabawki z recyklingu. Zajęcia techniczne.

W codziennym życiu używamy wiele produktów, które po użyciu wyrzucamy do kosza, a w prosty sposób możemy je wykorzystać ponownie. Np. z plastikowej butelki możemy zrobić grzechotkę po wsypaniu do niej np. grochu czy ryżu. Butelka po przecięciu i wycięciu dziurek na dnie z powodzeniem może spełnić rolę doniczki do kwiatka. Dodatkowo pozwala obserwować jak rozrastają się korzenie rośliny. Po wlaniu wody i oliwy oraz dodaniu brokatu, piasku, muszelek, koralików itp. stworzymy butelkę sensoryczną. Ze szklanej butelki możemy zrobić wazon wystarczy go pomalować lub wykleić plasteliną. Pomysłów jest wiele, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Ja proponuję wykonanie kręgli do zabawy oraz piłki z ze starych gazet do zbijania.

Potrzebne będą:

– 6 butelek,

– stare gazety lub niepotrzebne kartki,

– taśma.

Butelki możemy ozdobić np. kolorowym papierem samoprzylepnym lub pomalować farbami. Niepotrzebne gazety zgniatamy robiąc kulkę (zgniatamy kilkanaście kartek jednocześnie), następnie oklejamy taśmą.