Moja ojczyzna. Jestem Europejczykiem

Jak Polska długa i szeroka ciekawa jest dla oka. Ile prawdy jest w tym zdaniu. Jak wiele jest miejsc, do których chętnie wracamy. Jak wiele jest miejsc, za którymitęsknimy. Walory naszego kraju są doceniane nie tylko przez Polaków, ale i coraz częściej przez zagranicznych turystów. Czy to polskie morze, Mazury, czy też niezapomniane góry, wszędzie tam jest wiele miejsc godnych zobaczenia i odwiedzenia.

Niekwestionowane walory turystyczne Ojczyzny są ściśle związane z regionalnym folklorem, czyli ze strojami ludowymi, piosenkami i tańcami oraz z regionalną kuchnią. Każdy zakątek kraju posiada swoją tradycję, często przekazywane z pokolenia na pokolenie lokalne obrzędy.

Obejrzyjcie film „Piękna nasza Polska cała”

Czy wiecie co kryje się za nazwą Unia Europejska? Jest to związek 27 państw europejskich, które są powiązane ze sobą. Nie zawsze było ich tak dużo. Na samym początku grupa 6 państw (Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy) podjęła współpracę gospodarczą. W jakim celu państwa się łączą czyli jednoczą? Jest wiele pozytywnych cech takiej współpracy. Są to: wzajemna pomoc, ułatwienie podróżowania, możliwość podjęcia pracy za granicą oraz możliwość kształcenia.

Każde państwo Unii Europejskiej ma swój hymn oraz flagę. Jednak mimo zachowania odrębności narodowej każde państwo dla podkreślenia przynależności do Unii przyjmuje wspólne symbole – flagę, hymn a niektóre nawet posiadają wspólną walutę. Walutą Unii Europejskiej jest euro.

Zapraszam do obejrzenia filmu o Unii Europejskiej.

Propozycja zabawy u zegarmistrza – wyobraźcie sobie, że jesteście u zegarmistrza, czyli Pana, który naprawia zegary. U zegarmistrza jest bardzo dużo zegarów, każdy z nich wydaje inny dźwięk. Możemy naśladować odgłosy zegarów np.

– tik, tak, tik tak

– cyk, cyk, cyk

– bim, bam, bom

– tiku tak, tiku tak

A może znacie inne odgłosy zegarów?

Poniższe zdjęcie przedstawia 12 żółtych gwiazdek na niebieskim tle, czy coś wam to przypomina?

Proszę żebyście ułożyli gwiazdki w taki sam sposób, jak są ułożone na fladze Unii Europejskiej. Policzcie, czy jest ich dwanaście.

„Jesteśmy Polka i Polakiem”- zabawa przy piosence.

Ta piosenka jest znana wśród dzieci zaśpiewajcie ją wspólnie z rodzicami. Może Wy nauczycie ich jej słów.

„Poproszę bilet” zabawa matematyczna na podstawie wiersza Józefa Antoniego Birkenmajera Do Warszawy. Rozwijanie umiejętności liczenia oraz kojarzenia cyfry z jej obrazem graficznym.

Wysłuchajcie wiersza Do Warszawy czytanego przez rodzica.Treść wiersza.

https://poezja.org/wz/Birkenmajer_J%C3%B3zef_Antoni/26844/Do_Warszawy

Odpowiedzcie na pytania:

– Kto chciał pojechać do Warszawy?

– Gdzie te osoby chciały kupić bilety?

– Czy podróż bez mamy jest bezpieczna?

„Ile kosztuje bilet?”- Karta pracy.

Przyjrzyjcie się zbiorom z monetami na karcie pracy. Połączcie linią bilet z równo odliczoną kwotą pieniędzy.

„Sąsiedzi Polski”- mapa do kolorowania.

W załączniku znajduje się mapa, na której zaznaczona jest Polska oraz jest sąsiedzi. Pokolorujcie każde państwo innym kolorem. Możecie spróbować nauczyć się ich nazw.

Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja.

Policzcie ile państw sąsiaduje z Polską. Podzielcie ich nazwy na sylaby z wyklaskiwaniem.

„Liczba 7”- karta pracy.

Polska ma siedmiu sąsiadów, ale to już na pewno wiecie. Policzcie kolorowe elementy zabawki i pokolorujcie odpowiednią liczbę elementów. W wyznaczonym polu narysujcie siedem kresek.