Wiosna na wsi – W wiejskiej zagrodzie

Na wiosnę na wiejskim podwórku jest rojno i gwarno. Zewsząd słychać szczekanie psów, miauczenie kotów oraz gdakanie kur. Po podwórzu przechadzają się żółte kwaczące kaczki, w oborze kwiczą różowe świnki. Na łąkach można już zauważyć pasące się krowy z łatami.

„Krowa łatka”. Zabawa ruchowa.

Każda łatka Ci powie, co masz zrobić na zdrowie np. 5 przysiadów, 2 skłony, 6 podskoków, stań na jednej nodze. Zamieszczone zdjęcie poniżej przedstawia krowę łatkę na każdej łacie jest ćwiczenie do wykonania.

Zabawa ruchowa „Roślinki rosną”.

Wiosna wszystko rośnie, pobawcie się w rosnące do słońca roślinki. Najpierw dziecko kuca opuszczając głowę następnie na słowa rodzica „roślinka rośnie” powoli prostuje się, ręce podnosi do góry i staje na palcach. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Teraz trochę policzymy. Policz ile masz jajek.

Jak możesz podzielić jajka ( wg. koloru, wielkości),

– ułóż białe, policz,

– ułóż żółte, policz,

– ułóż 3 jajka małe i 3 jajka duże, policz ile jest razem,

– weź 6 jajek dużych, odsuń dwa, ile zostało,

– ułóż 5 jajek małych i 4 jajka duże, policz ile jest razem,

– weź 8 jajek małych, odsuń trzy, ile zostało.

Kalambury. Gra towarzyska z elementem pantomimy lub wykorzystaniem rebusu rysunkowego.

Do tej zabawy potrzebne będzie kilka osób. Cała rodzina może się świetnie bawić. Najlepiej podzielić się na dwie drużyny. Jedna osoba wymyśla wcześniej hasła- obrazki. Można wydrukować obrazki np. zwierząt hodowlanych. Obrazki do zabawy można umieścić w pudełku i je losować. W drugiej wersji można wymyślać hasła na bieżąco. Hasła można pokazywać lub rysować na wcześniej przygotowanej kartce. Łatwiej jest pokazywać. Pamiętajcie żeby nie używać słów oraz nie wydawać żadnych dźwięków. Jeżeli wybieramy wersję z rysowaniem nie wolno zapisywać wyrazów. Każda drużyna pokazuje np. po trzy hasła. Wygrywa ta drużyna, która zgadnie więcej haseł. Nie wolno również pokazywać żadnych przedmiotów, które są dookoła nas.

„Spacer po wiejskiej drodze”. Zabawa sensoryczna.

Do wykonania potrzebne będą:

– cztery poszewki od małych poduszek (tzw. jaśków),

– groch,

– kasza,

– ryż,

– inne produkty do wypełniania (np. guziki, kulki zrobione z papieru, miękkie materiały).

Poszewkę od poduszki wypełniamy w całości np. grochem. Jeżeli użyjemy większej poszewki można je rozciąć na cztery mniejsze części wypełnić dostępnym  materiałem do wypełniania i zaszyć. Mogą posłużyć do wielu zabaw i ćwiczeń. Tak wykonane woreczki posłużą do zabawy „Spacer  po wiejskiej drodze”. Układamy w dowolnej kolejności wykonane woreczki, które posłużą za elementy drogi. Najlepiej układać je na przemian tak, aby różniły się wypełnionym materiałem. (np. woreczek z grochem, kolejny woreczek z fasolą, kolejny z kulkami papieru). Po tak przygotowanej drodze można przejść najpierw w skarpetach, a potem gołymi stopami. Przed przejściem przez całą drogę można wcześniej nadepnąć każdy element, aby sprawdzić czy chodzenie będzie przyjemne oraz czy nic nam się nie wysypuje lub nie ślizga po podłodze. Do ułożenia ścieżki dobrym podłożem będzie dywan.

„Zwierzęta wiejskie” (gra interaktywna).Ćwiczymy pamięć.

Gra polega na zapamiętaniu układu zwierząt, a następnie wskazaniu pola, w którym dane zwierzę się znajdowało.

Gra interaktywna – zwierzęta wiejskie – kliknij

Zwierzęta wiejskie. Karta pracy.

Połącz obrazek zwierzęcia z jego nazwą.

Owieczka. Praca plastyczna.

Owce to jedne ze zwierząt, które możemy spotykać w wiejskiej zagrodzie. Owca daje mleko oraz miękką i puszystą wełnę potrzebną do wykonania ubrań.

Do wykonania pracy plastycznej potrzebne będą:

– czarna karta,

– biała kartka z bloku technicznego,

– klej,

– oczy plastikowe lub czarny flamaster,

– popcorn.

Rysujemy kształt owieczki na białej kartce oraz głowę i nogi na czarnej kartce. Kształt można również wydrukować z szablonu w załączniku. Gotowy popcorn przyklejamy na klej. Kolejnym elementem będzie przyklejenie głowy oraz nóg i narysowanie lub przyklejenie oczu. Do owieczki z drugiej strony możemy przykleić patyczek od szaszłyków i wstawić, jako ozdobę np. do doniczki.  Z drugiej strony przyklejamy nogi. Nos i buzie owcy możemy narysować ołówkiem, jasnym długopisem lub narysować klejem i obsypać brokatem

„Jakie jajko było następne?” Zabawa rozwijająca pamięć oraz motorykę małą.

Do tej zabawki będą potrzebne:

– duże opakowanie po jajkach (wytłaczanka),

– biała kartka,

– jajko plastikowe w różnych kolorach lub kolorowe pompony. (po pięć w takim samym kolorze).

Jedna osoba układa jajka lub pomponiki na brzegu wytłaczanki po swojej stronie. Druga osoba w tym czasie musi zapamiętać kolejność kolorów. Osoba układająca zakrywa białą kartką ułożone jajka po swojej stronie. Teraz osoba po przeciwnej stronie musi ułożyć jajka w tej samej kolejności.