Temat: Zabawy z żabkami na łące.

Przebieg zajęć:

  1. Wstęp do zajęć„Żabki na łące”. Zapoznanie dzieci ze środowiskiem życia żab.
    Żaba na początku jest kijanką. Dopiero z czasem staje się żabą. Żyje na terenach podmokłych, stawach. Żywi się najczęściej owadami. W tym celu wysuwa swój długi język, pokryty lepką substancją. Ofiara przykleja się do języka, wtedy żaba szybko wciąga swój język. Żaby mają słaby słuch ale wzrok bardzo dobry i dzięki temu mogą sprawniej obronić się przed bocianem. Gdy żaba ma problemy z żołądkiem, wypluwa go w całości na zewnątrz, oczyszcza łapami i chowa do środka.
  2. Zabawa ruchowa „Skok żaby”. Kształtowanie nawyku utrzymania równowagi ciała.
    Dzieci biegają po sali przy dowolnej muzyce. Na przerwę w muzyce wykonują skok żaby- kucają i robią podskoki w takiej pozycji. Poruszają się do momentu aż muzyka zacznie znowu grać. Wtedy biegają i zabawa zaczyna się od nowa.
  3. „Głodna żaba”- rzucanie do celu. Rozwijanie koordynacji wzrokowo ruchowej.
    Dzieci przy pomocy osoby dorosłej wykonują z dostępnych w domu rzeczy tarczę z otworem do wrzucania piłek (piłki obrazują owady które głodna żaba zjada otwierając swój otwór gębowy) Rzucają piłkami do otworu
  4. „Przysmak żaby” – ćwiczenia słuchu fonematycznego.
    Dzieci chodzą na czworakach pokonując zbudowany wcześniej tor przeszkód. Na hasło „stop”, siadają w siadzie skrzyżnym i słuchają osoby dorosłej która mówi wyrazy z podziałem na sylaby, a dzieci powtarzają w całości usłyszane wyrazy.
    Dorosły zadaje pytanie dziecku: „Zgadnij co ja powiedziałam?
    o-wa-dy,
    mu- chy,
    ża – bki,
    bo – cian,
    sko – wro – nek.

Tor przeszkód, oraz przykład konstrukcji – rzut do celu.

Temat: Zabawy z żabami.

Przebieg zajęć:
Na początek zagadka:
Mieszka w stawie i rechocze,
Bocian na nią poluje swoim długim dziobem.

Jeżeli już wiecie, że mowa o zielonej żabce, to teraz pora, abyśmy wspólnie ją wykonali.

Rolkę po papierze toaletowym malujemy na zielono. Z zielonej kartki wycinamy długie paski, a na końcu robimy łapki żaby. Z zielonego i białego papieru przygotowujemy oczy naszej żaby. Kiedy rolka wyschnie, przyklejamy łapy i oczy. Na koniec malujemy żabie mazakiem szeroki uśmiech. Nasza wiosenna żabka jest gotowa!