Wiosenne powroty. Ptasie gniazda.

Wiosna jest czasem wielu zmian. Po zimowym uśpieniu przyroda na nowo budzi się do życia, wiele ptaków powraca z ciepłych krajów. Wiosną ptaki poszukują miejsc, w których mogłyby zbudować gniazda. Chcąc im w tym pomóc, już jesienią i zimą można zawiesić na drzewach budki lęgowe. Nieodłącznym elementem życia większości ptaków jest budowa gniazd. Niektóre ptaki wiją je w gałęziach drzew np. wilgi, inne ukrywają w trawie lub trzcinach np. bażanty, słowiki. Są takie, które preferują dziuple np. dzięcioł. Inne lepią je ze śliny zmieszanej z gliną lub błotem np. jaskółki. Gniazda przybierają przeróżne kształty: jedne składają się z kilku patyków ułożonych na krzyż inne to prawdziwe dzieła architektury. Gniazdo jest to miejsce składania jaj, wysiadywania oraz wychowywania piskląt. Pamiętajmy, że pomimo ciekawości nie powinniśmy zbliżać się do gniazd ptaków ani je niepokoić. W razie natknięcia się na gniazdo w terenie, powinniśmy szybko i dyskretnie się oddalić. Nasza obecność może skłonić ptaki do porzucenia lęgu (gniazda). Ptaki traktują nas, jako zagrożenie dla swojego potomstwa.

Propozycje zabaw.

Wypełniając pola na rysunku odpowiednimi kolorami przekonacie się, jak ciekawie ubarwiona jest wilga. W ich wyborze pomogą wam figury geometryczne- każdej przypisano inny kolor.

Zadanie dla chętnych.

Z plasteliny ulepcie gniazdo oraz dowolnie wybranego przez siebie ptaka.

Potrzebna będzie plastelina (różne kolory) i kolorowe piórka.

W załączniku znajdziecie zdjęcie przedstawiające przykładowe wykonanie ptaka w gnieździe.

Ciekawostki o ptakach.

Jednym z najbardziej znanych ptaków, które wracają na wiosnę do Polski jest bocian.

Obejrzycie film o bocianie. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania poniżej.

O podróży, na jaki kontynent opowiadał pan bocian?

Kiedy pan bocian postanowił polecieć do ciepłych krajów?

Gdzie jest dom pana bociana?

Z czego zbudowane jest gniazdo bociana?

Znaliście odpowiedzi na wszystkie pytania? Myślę, że na pewno tak.

W Internecie dostępne są filmy, na których można oglądać bociany on-line. Są miejsca w Polsce gdzie umieszczone są kamery, aby móc obserwować ptaki z bliska. Możecie obserwować, co aktualnie robią. Jeżeli będziecie takie filmy oglądać zwrócicie uwagę czy w gnieździe nie pojawiły się jaja bocianów. Jeżeli tak to za jakiś czas będzie można obserwować małe bociany. Małe bociany wykluwają się z jaja po około 33 dniach.

Bocian biały jest gatunkiem chronionym. Dlaczego te ptaki są pod ochroną? Spróbuje Wam krótko odpowiedzieć na to pytanie.

Polska jest krajem, w którym gniazduje największa światowa populacja bocianów. Bociany są narażone na wiele zagrożeń powodowanych przez człowieka i jego działalność. Są zagrożone utratą odpowiednich miejsc do żerowania w wyniku osuszania terenów podmokłych, utratą miejsc do gniazdowania. Czyha na nie jeszcze wiele innych niebezpieczeństw. Ptaki te reagują na zmiany w środowisku, na trudności w zdobywaniu pożywienia. Ze względu na mniejszą liczbę zasobów pokarmowych.

Zabawa przy piosence.

Proponuję trochę muzyki. Posłuchajcie piosenki „Kle Kle Boćku Kle Kle”. Spróbujcie nauczyć się refrenu i zaśpiewać razem. Proponuje również swobodny taniec przy tej skocznej piosence. Możecie udawać skaczącą żabę lub bociana.

Matematyczna karta pracy.

W załączniku mam dla Was propozycję w postaci karty pracy do wykonania. Waszym zadaniem będzie policzenie elementów na obrazku i odpowiednie przedstawienie za pomocą kropek oraz cyfry liczby ptaków w gnieździe. Po skończonym liczeniu możecie pokolorować obrazek.