Wiosenne powroty. Poznajemy budowę ptaka.

Zajęcia przyrodnicze.

Przyroda wokół nas budzi się do życia. Do naszego kraju wracają piękne ptaki. Bociany, jerzyki, jaskółki, żurawie, skowronki, czajki. Ptaki te spędziły zimę w ciepłych krajach. Pierwsze ptaki wracają do naszego kraju już na początku marca. Wracają do swych gniazd i rewirów. Rewir to teren, który zajmowały w ubiegłym roku. Najwięcej ptaków przylatuje do Polski w kwietniu. Wtedy pogoda jest dla nich odpowiednia.

Poniżej przedstawiam budowę ptaka. Przeczytajcie wspólnie z rodzicami nazwy poszczególnych części ptaka. Czy znaliście je wszystkie? A może potraficie wymienić jeszcze więcej?

Budowa ptaka.

Budowie ptaka możecie się przyjrzeć na podstawie zdjęć kolorowej papugi oraz łabędzi.

U większości ptaków samiec ma inne upierzenie niż samica. Samiec jest zazwyczaj trochę większy i ma bardziej kolorowe upierzenie. Kogut może poszczycić się większym grzebieniem.

Bocian – praca plastyczna.

Do wykonania bociana potrzebne będą:

– 4 płatki kosmetyczne (2 na głowę i 2 na brzuch),

– słomka do napojów w kolorze czerwonym, (można zastąpić ją patyczkiem do szaszłyków lub patyczkiem po lodach),

-klej,

-nożyczki,

-papier kolorowy czarny i czerwony,

– oczy samoprzylepne, (zamiast oczu może być czarny flamaster).

Przygotowujemy waciki kosmetyczne i słomkę. Waciki można przyciąć, jeżeli macie inne niż okrągłe. Układacie waciki w miejsce gdzie powinna znaleźć się głowa. Na górzesłomki tam, gdzie jest krótka zginająca się cześć. Potem drugi wacik dopasowujemy na takiej wysokości, żeby mógł stworzyć tułów bociana.

Kolejną rzeczą, którą teraz robimy jest wycinanie dzioba.Dziób musi być dosyć długi tak, aby umiejscowić go pomiędzy dwoma wacikami. W ten sposób będzie się dobrze trzymał. Wycięty dziób smarujemy klejem i przyklejamy do pierwszego wacika. Bierzemy drugi wacik i z jednej strony cały smarujemy klejem. Teraz przyklejamy do pierwszego wacika.

Bierzemy drugi wacik i przyklejamy go tam gdzie mamy tułów. Z czarnego papieru wycinamy skrzydło. Skrzydła na końcu możemy ponacinać, żeby wyglądało bardziej jak prawdziwe.

Ostatnim elementem, który przyklejamy są oczy. Bocian jest już gotowy i może stanowić wspaniałą ozdobę np. do kwiatków na parapecie. Jeżeli nie macie oczu samoprzylepnych narysujcie je flamastrem.

Nadeszła wiosna. Słońce świeci coraz mocniej. Rozkwitają kwiaty, a na drzewach pojawiają się zielone pąki i liście. Przyleciały do nas ptaki z ciepłych krajów takie jak: bociany, żurawie, jaskółki, czajki, zięby i inne. Bocian biały to ptak, którego zna każdy. Jego przybycie do Polski zwiastuje wiosnę. Bociany najchętniej zajmują stare gniazda, zasiedlane przez wiele lat, w których naprawiają szkody po okresie zimowym. Bociany znoszą chrust z całej okolicy. Ptaki te budują swoje gniazda na dachach domów, stodół nierzadko też na słupach linii energetycznych. Bocian jest ptakiem dość małomównym. Najbardziej znanym odgłosem, jaki wydaje jest klekot, który powstaje przez kłapanie dziobem. Bociany są mięsożerne, żywią się praktycznie wszystkimi niewielkimi zwierzętami np. dżdżownice, żaby a także owadami chrząszcze czy koniki polne. 

Propozycje zabaw grafomotorycznych.

  1. Przeczytaj wspólnie z rodzicem nazwy części ciała bociana. Dorysuj trawę i żabę. Następnie rysuj szlaczek po śladzie.
  2. Obejrzyj zdjęcia. Powiedz, co robi bocian? Następnie narysuj po śladach drogę żaby do stawu.

Link do karty pracy:

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-b-kp-cz4.pdf#page=44&zoom=100,-424,708
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-b-kp-cz4.pdf#page=45&zoom=90,-503,782

Karta pracy cz.4 str.42, str.43.

Zastanówcie się i odpowiedzcie na pytanie:Czym różnią się ptaki od pozostałych zwierząt?