Moja ojczyzna. W wielkim mieście.

Wielkie miasta od lat są swojego rodzaju magnesem przyciągającym wielu ludzi. Są to zazwyczaj bardzo ważne miejsca dla całego regionu a nawet dla kraju. 

Wśród nas jest wielu amatorów życia wielkomiejskiego. Oczywiście oprócz niewątpliwych zalet ma ono również wady. Duże miasta zazwyczaj podzielone są na dzielnice. Ważnym punktem jest centrum miasta, które często jest siedzibą jego władz. Jest tu również wiele biur, ośrodków kultury czy zabytków. W wielkich miastach często występuje rejon nazywany potocznie Starówką. Dominuje tu stara zabudowa, która ma duże znaczenie historyczne. W Polsce najbardziej znanymi Starówkami są: w Gdańsku, w Krakowie i Warszawie.

Ważną cechą wielkich miast jest wysoka, gęsta i zwarta zabudowa. Budynki są dużo wyższe niż w mniejszych miastach czy na wsiach. Jest tu wiele ulic i jeździ po nich dużo samochodów. W wielkich miastach mieszka dużo ludzi, którzy jeżdżą tramwajami i autobusami.

Cechą charakterystyczną wielkich miast jest też podziemna kolejmiejska, czyli metro. Jest również wiele galerii handlowych i supermarketów.

Życie w wielkim mieście ma też wady. Do największych z nich należą hałas i duże zanieczyszczenie powietrza. Dlatego ludzie, którzy cenią sobie spokój i świeże powietrze przeprowadzają się z centrów miast na tereny podmiejskie.

Policz kwiaty w ramce po lewej stronie, potem w ramce po prawej stronie. W pustej ramce narysuj tyle kwiatów, ile jest ich razem. To samo zrób z rysunkami motyli. Pokoloruj rysunki.

Poniższy rysunek przedstawia bloki mieszkalne w wielkim mieście. Policzcie ile okien jest w pierwszym bloku. Dorysujcie w kolejnych blokach tyle okien żeby było ich tyle, co w pierwszym.

Warszawa to miasto bogate w wiele budynków, parków, kin, teatrów i różnych miejsc związanych z kulturą. To miasto to autobusy, tramwaje, samochody, to ciągły gwar i szum pojazdów i ludzi, który przemieszczają się po jego ulicach. Jednak są miejsca wyjątkowe tak jak piękne Warszawskie Łazienki Królewskie oraz Warszawskie ZOO tętniące życiem.

Przeczytajcie z rodzicami wiersz Jana Brzechwy „Zoo”.Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

– Czy chłopiec zwiedzający zoo wyrażał się miło o zwierzętach, które widział?

– Czy możemy mówić tak jak ten chłopiec w stosunku do ludzi?

– Które z wymienionych w wierszu zwierząt podoba się Tobie najbardziej i dlaczego?

„Żółw”- karta pracy.

Żółw z wiersza postanowił iść pieszo, ponieważ bilety kolejowe były drogie.

Narysujcie drogę żółwia po śladzie. Policzcie, ile znajduje się tarczek na jego skorupie i narysujcie tyle kropek w wyznaczonym miejscu oraz pokolorujcie go.

„Budujemy miasto”- zabawa matematyczna.

Weźcie dowolne klocki i spróbujcie zbudować miasto, naszą stolicę. Pamiętajcie o najważniejszych budynkach i miejscach, które się w nich znajdują m.in. Pałac Kultury i Nauki oraz Miejski Ogród Zoologiczny. Policzcie z ilu budynków składa się Wasze miasto.  Policzcie, ile jest wysokich budynków, a ile niskich. Jeżeli macie ZOO (można do niego wykorzystać dowolne zabawki zwierząt) policzcie ile macie zwierząt w zbudowanych przez siebie zagrodach. Jeżeli po Waszym mieście przemieszczają się samochody policzcie ile ich jest.

„Jedzie pociąg z daleka”- zabawa przy piosence.

Wszyscy domownicy łączą się w pociąg i jadą na wycieczkę po całym domu śpiewając piosenkę.

Jeżeli pociąg się rozłączy zmieniamy konduktora.

„Makieta miasta”- praca konstrukcyjno- techniczna.

Jeżeli macie niepotrzebne pudełka po herbacie lub po równych kosmetykach możecie spróbować zbudować makietę miasta.

Budowa makiety, co będzie potrzebne:

– pudełka papierowe,

– klej,

– papier kolorowy lub gazety,

– czarny marker,

– brystol lub karton.

Pudełka wyklejamy papierem kolorowym lub gazetami. Można również spróbować wylepić je folią aluminiową.  Na brystolu lub kartonie można narysować ulice lub wykleić je z czarnego papieru. Czarny marker przyda się do namalowania okien.

Dodatkowo z rolek po papierze toaletowym możemy zrobić drzewa. Rolkę rozcinamy u góry tak, aby powstały gałęzie i malujemy zielona farbą. Na górze rolki przyklejamy dużą kulkę z zielonej bibuły. Kulkę można zrobić również z gazety pomalowanej farbą.