Temat: Przyroda w mieście – część 1


Pomoce dydaktyczne:  mapa (w książce lub na urządzeniu mobilnym), albumy rodzinne, hymn Polski, ulubione melodie dziecka

Propozycja zajęć:

Mapa Polski – może być wyświetlana na telefonie, komputerze lub pokazana w książce. Dzieci mają za zadanie odszukać na mapie nasz kraj, warto zwrócić uwagę na jego kontury, krainy geograficzne i sąsiadów.  Rodzic demonstruję na mapie stolicę naszego kraju i miejscowość, w której mieszka dziecko. Przydadzą się również albumy rodzinne. Proponuję dziś usiąść całą rodziną i trochę powspominać. Poopowiadać dziecku o przebytych podróżach. Każde miejsce (np. wyjazd na wakacje) można dziecku pokazać na mapie. Idealnie byłoby wybrać kilka odległych od siebie miejsc – góry, mazury, morze, aby dziecko zapytane o to – gdzie byliśmy na wakacjach, mogło samo pokazać miejsce rodzicowi – np. morze – północ mapy itd.

Zabawa ruchowo – muzyczna „Znam tę melodię”. Dzieci tańczą w rytmie tanecznej muzyki.
Po usłyszeniu melodii hymnu narodowego stają na baczność. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Temat: Przyroda w mieście część 2

Pomoce dydaktyczne: kolorowe kółka, flamaster, klej, kartka papieru

Propozycja zabaw:

Motyle żyją nie tylko na łące, można je również spotkać w miastach, w parkach i ogrodach. A czy wiesz jak rozwijają się motyle. Tutaj możemy zaprezentować film dostępny w internecie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę rozwój motyla dla dzieci. Po prezentacji filmu mamy doskonałą okazję porozmawiać z dzieckiem. Na temat wyglądu motyla. Czy motyl zawsze tak ładnie wyglądał? Czy rozwój motyla przypomina ci jakąś bajkę?( Brzydkie Kaczątko)

Propozycja na pracę plastyczną: Wykonanie motyla z origami

Potrzebne będą kolorowe kółka, klej. Kółeczka składamy na pół i przyklejamy do kartki tak jak na załączonych zdjęciach.

 Życzę udanej zabawy