Wielkanoc – Koszyczek Wielkanocny.

Ważnym etapem przygotowań do zbliżających się Świąt Wielkanocnych jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Koszyk wielkanocny ma różne kształty, rozmiary i kolory. Przyozdabiamy go według własnego gustu i fantazji. Możemy ozdobić go gałązkami bukszpanu, baziami lub wiosennymi kwiatami np. żonkilami. Przygotowując święconkę wkładamy do koszyczka zazwyczaj: jaja, baranka, chleb, wędlinę, sól, pieprz i chrzan. Nawet koszyczki najbliższych różnią się od siebie, ponieważ każdy przyozdabia je według własnego pomysłu.   

Propozycje zabaw

Poniższe zdjęcie przedstawia wycięte z kolorowego papieru jajka, na których z jednej strony znajduje się litera wchodząca w skład wyrazu Wielkanoc, a na drugiej kolorowe kropki (od 1 do 9). Zadaniem dzieci jest ułożenie jajek w kolejności od najmniejszej do największej ilości kropek. Następnie odwróćcie jajka na drugą stronę i odczytajcie hasło.

Na kolejnym zdjęciu przedstawiona jest pisanka. Waszym zadaniem jest dokończyć pisankę według wzoru. Możecie dodatkowo jajko według własnego pomysłu.

Wielkanoc jest to czas, kiedy robimy wiosenne porządki, malujemy pisanki oraz przygotowujemy koszyczek. Poniżej karta pracy, „Co włożysz do koszyczka?”. Waszym zadaniem będzie połączenie z koszyczkiem, który znajduje się na środku tych przedmiotów, które powinny się w nim znaleźć. Połączcie elementy za pomocą linii.

Koszyczek wielkanocny. Karta pracy.

Gra „Kółko i krzyżyk z jajkiem”.

Do gry potrzebne będą:

– jajka w dwóch kolorach po 5 szt. z danego koloru,

– patyczki kreatywne.

Grę możecie narysować tradycyjnie na kartce wtedy wystarczy wziąć flamastry w dwóch kolorach.

Grę w „kółko i krzyżyk” zna chyba każdy. Do tej gry potrzebne będą dwie osoby.

Waszym zadaniem będzie ustawianie na wyznaczonym polu swojego jajka. Gracze ustawiają jajka na przemian. Raz jedna osoba, a raz druga. Każdy gracz dąży, żeby ułożyć ze swoich jajek linie prostą wzdłuż, wszerz lub ukośnie.

„Pisankowy rytm” – zabawa matematyczna.

Do tej zabawy potrzebne będą:

– jajka wycięte z papieru w dwóch lub trzech kolorach.

Poniżej na ilustracji znajduje się rytm pisanek zielonych i różowych. Zadaniem dziecka będzie ułożenie takiego rytmu.

Wycięte jajka z kolorowego papieru układamy zgodnie z własnym wymyślonym rytmem.

Na ilustracji poniżej znajduje się rytm pisanek. Jak myślicie pisanka, w jakim kolorze powinna być następna?

„Pisanka we wzorki” – zabawa matematyczna.

Do zabawy potrzebne będą:

– jajko narysowane na dużym arkuszu papieru, (można je wyciąć),

– pompony,

– guziki w różnych kolorach,

– druciki kreatywne.

Na jajku układamy szlaczki z dostępnych elementów np. guzików tak, aby powstała piękna pisanka. Tworząc pisankę możecie układać guziki lub pompony kolorystycznie układając rytmy. Możecie układać ozdoby wielkością małe- duże naprzemiennie. Zachęcam Was do przeliczanie ilości elementów, które użyliście do wykonania pisanki.