Temat: Dzieci w Islandii- zajęcia plastyczne.

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć o Islandii. Dziś odwiedzimy Islandię, która położona jest na kole podbiegunowym (zdjęcie poniżej). Tam też mieszkają dzieci i chodzą do przedszkola. Ciekawostką tego miejsca jest to, że występują tam zorze polarne w okresie zimowym, oraz są tam długie noce i długie dnie (trwają kilka miesięcy). Przekażę wam niektóre wiadomości co to jest zorza polarna jak ona powstaje. Następnie namalujemy to piękne zjawisko przyrodnicze na naszych dzisiejszych zajęciach plastycznych.
    Zorza polarna to zjawisko świetlne, występuje w nocy na niebie w postaci kolorowej mgły na tle gwiazd. Wiatr słoneczny styka się z ziemią, a dokładnie z tzw: atomami, drobnymi cząsteczkami tlenu – powietrza którym oddychamy i dlatego powstają kolorowe światła. Żeby zobaczyć zorzę trzeba wybrać się w takie miejsca, gdzie nie ma miejsc oświetlonych lampami i udać się w ciemne miejsca, np: pojechać w góry, lasy, puste pola.
    I jeszcze mam ciekawostkę o nocach polarnych. Noce polarne trwają około dwóch miesiący. Słońce zachodzi w listopadzie, na długo przed dniem Św. Mikołaja, a wstaje na ferie zimowe. To znaczy, że słońce tak długo śpi i jest ciemna noc, ale dzieci w Islandii chodzą do przedszkola chociaż jest noc, a potem w nocy śpią. Potem budzą się w nocy i w nocy śpią i tak dalej. Tak samo jest jak przyjdzie dzień polarny, ciągle jest jasno. To tak, jakby całe wakacje był dzień. Na pewno chcielibyście na wakacjach mieć tylko dzień, bo przecież lubicie wakacyjny odpoczynek i zabawy prawda?

2. Zorza polarna- zajęcia plastyczne. Doskonalenie sprawności manualnych.
Dzieci przygotowują czarny karton, kredki pastelowe. Na czarnym tle dzieci robią gwiazdki białą kredką, kropkując cały karton. Następnie, innymi kolorami pastel: różowym, żółtym zielonym, niebieskim należy rysować linie od góry do dołu kartonu (wzór poniżej). W ten sposób powstanie z kolorowa powierzchnia na czarnym tle (będzie to zorza polarna).