Łąka w maju. Wycieczka na łąkę

Wiosną przyroda budzi się z zimowego snu, kwitną pierwsze wiosenne kwiaty. Gdy łąki zostaną obsypane kwiatami naprawdę widać i czuć, że przyroda budzi się do życia. W marcu wychodziły już spod zimowej pierzyny krokusy. Niedługo potem kwitną tulipany, pierwiosnki, szafirki czy narcyzy. Kwitną także forsycja i bez. Na pewno wielu z Was było wiosną na łące. Doskonale zatem wiecie jakie atrakcje tam czekają. Oprócz niezaprzeczalnego uroku i woni kwiatów budzą się również do życia owady, a wśród nich pszczoły i motyle. Kto ma szczęście może spotkać świerszcza. Gdzieniegdzie da się słyszeć śpiew ptaków i rechot żab.

Na pewno jesteście ciekawi, jakie przygody miał na wiosennej łące Skrzat Borówka.

Obejrzyjcie proszę film.

Podzielcie na sylaby następujące wyrazy: biedronka, pszczoła, motyl, komar, mrówka, kret. Wszystkie te stworzenia można spotkać na łące.

Ja również wybrałam się na spacer po majowej łące. Obejrzyjcie zdjęcia .

„Na łące w maju”-wycieczka na łąkę, połączona z zabawami badawczymi.

Łąka to teren, na którym rosną trawy, koniczyna, mniszek i inne kolorowe kwiaty, żyją na niej owady np. pasikoniki, grające wieczorami świerszcze, mrówki, motyle, trzmiele, pająki. W wilgotnych miejscach w pobliżu jezior i rozlewisk pojawia się szczaw i jaskry. Jest domem dla wielu zwierząt np. dzików i saren, myszy, kretów i zająców. Płazy również występują na tym terenie, są to żaba trawna oraz ropuchy. Możemy także spotkać gady- węże i jaszczurki. Na łąkach mieszka wiele gatunków ptaków kuropatwy, przepiórki, trznadle, szczygły i myszołowy. Wiosną możecie usłyszeć śpiew skowronka, który gnieździ się na ziemi.

Wiele zwierząt żyjących na łąkach ma ubarwienie maskujące. Oznacza to, że są w kolorze, który zlewa się z otoczeniem i takie zwierzę trudno jest zobaczyć. Na przykład zając i przepiórka są beżowo‑brązowe i trudno je dostrzec wśród bujnej roślinności łąk.

Wyjdźcie na spacer na pobliską łąkę, przyjrzyjcie się, jakie rosną na niej rośliny. Zauważyliście jakieś owady? Posłuchajcie przez chwilę dźwięków, jakie wydają szumiące trawy i owady uwijające się na łące. Być może uda się Wam dostrzec sarnę w oddali.

„Mniszek lekarski”- budowa rośliny.

Obejrzyjcie zdjęcia, które przedstawiają mniszka lekarskiego. W zależności od regionu Polski możemy spotkać go pod innymi nazwami – lwi lub wilczy ząb, dmuchawiec, mlecz, pępawa. Mlecz jest to jednak inna roślina bardzo podobna do mniszka różni się tym, że łodyga mlecza ma rozgałęzienia, a mniszka zawsze jest prosta i wyrasta prosto z ziemi. Mniszek to kwiat, którego każdy z nas widział wielokrotnie. Rośnie praktycznie wszędzie.  Rośliny tej używa się w medycynie ludowej ze względu na jej dobroczynne właściwości. Mniszek lekarski jest rośliną jadalną, często wykorzystywaną w kuchni, jako dodatek do sałatek.  Z kwiatów mniszka można zrobić miód lub syrop. Może być spożywany pod różnymi postaciami na surowo, po ugotowaniu, usmażeniu, w postaci soku czy w formie naparów.  Stosuje się go również, jako okłady, kompresy lub jako dodatek do kąpieli.

Zapoznajcie się z budowa mniszka lekarskiego , możecie pokolorować rysunek.

„Dmuchawce”- zabawa oddechowa.

Podczas spaceru prawie w każdym miejscu możemy spotkać dmuchawce, zerwijcie kwiat i dmuchnijcie, tak żeby wszystkie nasionka poleciały daleko.

„Zabawa w parach”- ćwiczenia przy muzyce.

Do zabawy potrzebne są dwie osoby, które siadają naprzeciwko siebie. Jedna osoba pokazuje ćwiczenia, a druga je naśladuje. Możecie również naśladować robienie śmiesznych min. Ćwiczenia można wykonywać również na stojąco, można naśladować zwierzątka itp. dla chętnych proponuje wykonać rozciąganie w parach. Przykładowe ćwiczenia znajdziecie w tym krótkim filmiku.

„Kwiaty na łące”- praca plastyczna z wykorzystaniem materiałów recyklingowych oraz materiału przyrodniczego.

Podczas spaceru, zerwijcie kilka liści mniszka lub innej rośliny. Przygotujcie farby, rolki po papierze, małe plastikowe butelki, plastikowy „druciak” do naczyń i nożyczki.

Rolki potnijcie tak, aby z jednej strony tworzyły płatki kwiatki, zebrane liście pomalujcie farbą i odciskajcie na kartce, tak jak i pozostałe „przybory do malowania”.

„Policz płatki- zabawa matematyczna.

Na zdjęciu w załączniku znajdują się trzy kwiatki ułożone z koralików i patyczków po lodach pomalowanych farbami. Policzcie płatki kwiatka ułożone z koralików i powiedzcie, który kwiatek ma ich najwięcej, a który najmniej. Możecie spróbować ułożyć w domu kwiatki z dostępnych przedmiotów, np. z nakrętek od butelek i klocków.

„Rośliny łąkowe”- film edukacyjny dla dzieci.

Obejrzyjcie film i spróbujcie zapamiętać jak najwięcej nazw roślin.

„Motyle” zabawa ruchowa przy muzyce.

Posłuchajcie piosenki tańczcie i podskakuje jak koniki polne i fruwajcie jak motyki.

„Zielony parzy”- zabawa z piłką.

Do tej zabawy potrzebne będzie kilka osób, które ustawią się np. tworząc trójkąt lub kwadrat. Zabawę zaczyna najmłodsza osoba lub poprzez losowanie. Osoba rzucająca piłkę do dowolnie wybranej przez siebie osoby wymienia kolory. Zadaniem drugiej osoby jest złapanie piłki oprócz koloru zielonego „Zielony parzy”. Jeżeli inna osoba złapie piłkę, kiedy drugi gracz wymienił kolor zielony jej zadaniem jest zrobić ćwiczenia. Listę ćwiczeń proponuję ustalić wcześniej.

– pięć przysiadów,

– trzy pajacyki,

– jaskółka,

– pięć skoków na jednej nodze,

Druga wersja zabawy. Zamiast ćwiczeń gimnastycznych osoba, która złapała kolor zielony musi wymienić cos, co znajduje się na łące.

– nazwę kwiatka,

– nazwę owada,

– nazwę zwierzęcia.