Moja ojczyzna. Warszawa-stolica Polski.

Warszawa jest to największe miasto Polski, stanowi prawdziwe bogactwo zabytków, muzeów, parków oraz wydarzeń kulturalnych. Warszawa jest stolicą Polski, czyli jest to miasto, w którym znajdują się najważniejsze urzędy państwowe będące siedzibą władz. Herbem Warszawy jest syrenka. Przedstawia w czerwonym polu postać kobiety z rybim ogonem, z wzniesioną szablą w ręce prawej i tarczą okrągłą w ręce lewej. Nad tarczą herbową znajduje się złota korona królewska. Korona symbolizuje zwycięstwo. Warszawa posiada wiele atrakcyjnych miejsc pod względem turystycznym. Zabytki Warszawy są znane i cenione na całym świecie. Obejrzyjcie film „Zabytki Warszawy” a dowiecie się jak jest ich dużo.

Na poniższym zdjęciu znajdują się puzzle, ułóżcie je, a dowiecie się, co one przedstawiają.

„Warszawskie legendy- legenda o bazyliszku”.

Nasza stolica jest miejscem bardzo ciekawym, z którym wiążą się bajki i legendy posłuchajcie jednej z nich lub przeczytajcie „Legendę o bazyliszku” Wandy Chotomskiej.

-Jak wyglądał potwór?

-dlaczego był straszny?

Spróbujcie narysować tego strasznego potwora.

„Wycieczka po Warszawie” –wyszukajcie w Internecie lub dostępnej literaturze miejsca w Warszawie, które już zwiedziliście. Jeżeli posiadacie zdjęcia, pocztówki lub inne pamiątki spróbujcie zrobić z nich „Kącik stolicy”. Warszawa jest miastem, które posiada wiele tajemnic i dużo jest w nim do odkrycia.

Poniżej na zdjęciach są miejsce, które warto odwiedzić, ale także wracać do nich, co jakiś czas, ponieważ stanowią wspaniałą część naszej historii.

.

Zdjęcia przedstawiają Zamek Królewski na Starym Mieście, Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy, Pomnik Syrenki Warszawskiej, mur upamiętniający Powstanie Warszawskie 1944, Pomnik przedstawiający Historyczne Centrum Warszawy oraz Stadion Narodowy.

Syrenka znajduje się jeszcze w innym miejscu w Warszawie. Dowiedzcie się, w jakim znajduje się drugi pomnik.

„Serce Polski – Warszawa”- piosenka.

Posłuchajcie piosenki o naszej stolicy.

„Wycieczka do dużego miasta”-zabawa dźwiękonaśladowcza.

W dużym miastach możemy poruszać się różnymi środkami transportu. Zadaniem dziecka jest naśladowanie odgłosów poszczególnych środków transportu.

-Samochód- „brum, brum”,

– Pociąg- „ciuch, ciuch”,

– Metro- „tutu”, „tutu”,

– Rower- odgłos dzwonka „dzyń”, „dzyń”.

– Samolot- „szuu”, „szuuu”.

Kolejne zdjęcie przedstawia mniej popularne miejsca w naszej stolicy, są to Muzeum Żydów Polskich POLIN, pomnik Drzewa Pawiackiego przy muzeum Pawiak, pomnik Jana Karskiego (Kozielewskiego), Pałac Kultury i Nauki, Pomnik Powstania Warszawskiego, Popiersie Jana Pawła II oraz śmigło upamiętniające poległych lotników przed wejściem do Katedry polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie.

„Przejazd przez most”- zabawa ruchowa.

Do tej zabawy potrzebne będą, co najmniej dwie osoby, im więcej tym lepiej.

Przy dźwiękach dowolnej muzyki dziecko bawi się swobodnie, tańczy, skacze jednak, kiedy muzyka ucichnie (rodzic włącza pauzę) zadaniem dziecka jest ustawić się jak most. (Nogi szeroko, a druga osoba uczestnicząca w zabawie przechodzi pomiędzy i następuje zmiana). Muzyka gra ponownie i wszyscy uczestnicy się bawią, a następnie przechodzą pod mostami.

Polecam zwiedzanie naszej stolicy,bogatej w liczne atrakcje takie jak Łazienki Królewskie, które słyną z pięknych magicznych ogrodów i Pałacu na wyspie.

Łazienki Królewskiehttps://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie/

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

„Skoki przez kałuże”- podczas wycieczki bardzo padał deszcz. Spróbujcie robić jak największe skoki przez kałuże. (Kałuże możemy zrobić z poduszek).

„Godło Polski”- praca plastyczna.

Potrzebne będą:

– plastelina biała dwa całe kawałki, żółta jeden kawałek,

– czerwona kartka,

– nożyczki,

– szablon lub kolorowanka godła Polski*.

Drukujemy szablon przedstawiający kolorowankę godła i kolorujemy tarcze godła na czerwono. Przygotowujemy kawałki plasteliny tnąc nożyczkami na około pół centymetrowe kawałki i jeszcze raz na pół. Następnie formujemy z plasteliny kulki. (Nie muszą być zbyt dokładne). Proponuję jednak spróbować zrobić godło bez szablonu. Przyglądając się uważnie np. na zdjęciu w internecie. Zaczynamy wtedy od korony i środka godła, następnie wylepiamy skrzydła i łapy orła. Uformowane kuleczki z plasteliny możemy na początku przyłożyć do kartki, aby sprawdzić jak będzie wyglądała nasza praca. Następnym krokiem jest przygniatanie i rozcieranie plasteliny oraz wycinanie kształtu tarczy godła.