Moja ojczyzna. Jak Polska długa i szeroka.

Dla każdego Polaka Polska jest szczególnym miejscem na mapie świata. Tutaj się urodził, tu mieszka jego rodzina, tu jest jego Ojczyzna. Zawsze, kiedy słyszy słowo „Polska” wypowiedziane obojętnie, w jakim języku, związane jest to ze szczególnymi wspomnieniami i wzruszeniem.

Stolicą Polski jest Warszawa. Miasto jest siedzibą Parlamentu i Prezydenta Polski. To tu zapadają najważniejsze decyzje. Jest to największe miasto w kraju, mieści się tu wiele kin, teatrów, oraz zabytków związanych z historią naszej Ojczyzny. Oprócz Warszawy jest wiele innych miast mających duże znaczenie historyczne dla kraju. Można wymienić największe z nich. Kraków jest wcześniejszą stolicą Polski, w której ogromne znaczenie odgrywał Wawel – siedziba królów Polski. Innym miastem ważnym dla historii kraju jest Gdańsk z urokliwą i piękną Starówką oraz portem będącym w przeszłości ważnym punktem handlowym i komunikacyjnym.

Dla każdego Polaka ważnym elementem jego tożsamości narodowej jest flaga oraz Hymn Polski. Flaga naszego kraju składa się z dwóch poziomych pasów, tej samej szerokości, w kolorze białym i czerwonym. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych polskich świąt narodowych. Obchodzimy go 2 maja. W tym dniu oddajemy hołd fladze państwowej i w sposób uroczysty wywieszamy ją w widocznych miejscach.

Posłuchajcie „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”

https://www.bajkowyzakatek.eu/2010/11/polskie-legendy-o-lechu-czechu-i-rusie.html

Wiemy już, jak dużą rolę odgrywa Hymn Polski dla wszystkich Polaków. Jest to pieśń patriotyczna, którą każdy Polak powinien znać. Hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego, autorem słów jest Józef Wybicki.

Posłuchajcie proszę Hymnu Polski.

Podczas śpiewania hymnu należy pamiętać o przyjęciu odpowiedniej postawy. Jest to najważniejsza pieśń dla każdego Polaka.

Zabawa „Abrakadabra” (im więcej uczestników bierze udział w zabawie, tym staje się ciekawsza). Dziecko, które jest czarodziejem mówi głośno ”abrakadabra” i wykonuje prosty magiczny ruch np. kreci palcem. Kolejna osoba powtarza magiczne zaklęcie i ruch poprzednika i dodaje następny swój ruch np. tupanie nogą. Każdy z uczestników dodaje następny element (wcześniej powtarzając ruchy poprzedników). Kto pominie podczas pokazywania jakiś element czeka jedną kolejkę.

Na poniższym zdjęciu zamieszczona jest flaga Polski wykonana z kółek origami. Możecie wykonać swoją flagę tym sposobem lub używając innych materiałów np. plasteliny, bibuły albo pomalować farbami. 

„Tu, gdzie mieszkam”- zabawa rozwijająca słuch fonematyczny.

Przypomnijcie sobie nazwę miejscowości, w której mieszkacie. Poszukajcie wokół siebie lub wymyślcie dowolne wyrazyrozpoczynające się na tę samą głoskę, co nazwa miejscowości. Spróbujcie ułożyć rym do nazwy miejscowości.

W załączniku znajdują się zdjęcia, przedstawiające dwa pomniki w Łomiankach spróbujcie odgadnąć gdzie one się znajdują dokładnie.

„Co to jest Polska?”- Poznanie wiersza Czesława Janczarskiego.

Posłuchajcie wiersza przeczytanego przez rodzica. Zastanówcie się, czym dla Was jest Polska.

Polska jest naszą Ojczyzną, krajem, w którym się urodziliśmy, w którym urodzili się nasi rodzice i dziadkowie. W Polsce mieszkają nasi rodacy.

„Polskie Symbole Narodowe – Polak Mały”- oglądanie filmu edukacyjnego.

Każdy Polak powinien znać symbole narodowe naszego kraju. Obejrzyjcie filmik, żeby utrwalić informacje na ich temat.

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

„Rozsypanka wyrazowa- ułóż słowo”.

Połącz litery linią za pomocą ołówka. Podziel otrzymany wyraz na sylaby i nazwij głoskę, którą słyszysz na początku wyrazu.


„Orzeł leci” – zabawa ruchowa.

Wybierzcie dowolna piosenkę związaną z Polską. Dziecko będzie naśladowało orła. Orzeł, kiedy słyszy piosenkę związaną z naszą ojczyzną podrywa się do lotu i leci szybko, kiedy piosenka ucichnie (rodzic pauzuje muzykę) orzeł ląduje i odpoczywa.

„Flaga Polski”- zabawa sensoryczna.

Do wykonania potrzebne będą:

  • Ryż dwie torebki,
  • mała butelka,
  • biały i czerwony barwnik spożywczy lub czerwona bibuła,
  • łyżeczka,
  • dwie miseczki,
  • lejek*.

Pracę zaczynamy od barwienia ryżu. Przygotowujemy miseczki, wodę oraz barwniki i łyżeczkę. Do małych miseczek wsypujemy pół torebki lub jedną torebkę ryżu. Ryż troszkę nasiąknie, ale nie zwiększy bardzo swojej objętości. Ryż zalewamy wodą tak, aby pokryła go w całości. Do tak przygotowanego ryżu wsypujemy odrobinę barwnika- na czubek łyżki wystarczy. (Jeżeli wsypiemy za dużo zamiast czerwonego koloru wyjdzie bordowy- zgadnijcie skąd wiem ). Mieszamy ryż za pomocą łyżeczki tak, aby cały pokrył się barwnikiem. Dodajemy kilka kropel spirytusu, po to, aby ryż nie brudził rączek podczas zabawy i ponownie mieszamy. Odlewamy nadmiar wody np. przy użyciu sitka po około 30 minutach.Ryż trzeba bardzo dobrze wysuszyć, najlepiej całą noc lub wysuszyć w piekarniku około 5-6 minut 165-175 stopni. (Każdy piekarnik jest nieco inny, więc trzeba pilnować).

Wysuszony ryż może posłużyć do zabaw, do przyklejania go na kartce i w taki sposób można przygotować piękna pracę – flagę Polski.  Możecie również narysować swój własny rysunek- miasto, Wasz dom i wykleić biało czerwonym ryżem. Ja proponuję wsypać ryż do małego słoika lub buteleczki będzie to piękna ozdoba. Ziarenka ryżu dziecko ostrożnie wsypuje paluszkami, dla bardziej niecierpliwych przyda się lejek.