Dbamy o przyrodę, mali ekolodzy.

Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od najmłodszych lat. Świadomość człowieka wykształca się przez całe życie, jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszystko, co go otacza. Bezpośrednie zetknięcie dziecka z przyrodą wywołuje u niego chęć aktywnego działania, a także budzi uczucia opiekuńczości i przyjaźni wobec świata roślin i zwierząt.

Zadanie rozsypanka wyrazowa – ułóżcie zdania z rozsypanki wyrazowej poprzez dopasowanie ponumerowanych kart zgodnie z kolejnością cyfr.

Poniższe zdjęcie zawiera gotowe karty do wycięcia i ułożenia.

Zabawa ruchowa z gazetą- „ gazetowa gimnastyka”. Dzieci robią kulki z gazet, następnie podrzucają kulki do góry i próbują je złapać, przerzucają kulkę z ręki do ręki, podrzucają kulkę lewą lub prawą ręką i łapią zawsze tą ręką, którą podrzucają, rzucają kulkami do celu. Można urządzić zawody, kto najdalej rzuci kulkę z gazety. Na koniec dzieci układają z kulek jak najwyższą górę.

Kolejną propozycją, jaką mam dla was jest zabawa „znikające śmieci” (zabawa rozwija pamięć i koncentrację dziecka).Należy ułożyć pojedynczo przedmioty takie jak: reklamówka, plastikowa butelka, słoik, owoc np. pomarańczę lub jabłko, kredkę lub inne. Rodzic prosi dzieci o zapamiętanie ich liczby i ułożenia oraz o zamknięcie oczu. W tym czasie należy zmienić liczbę i kolejność przedmiotów. Na hasło: „czego brakuje i co nie pasuje?” Dziecko próbuje nazwać brakujące elementy i odtworzyć początkowy układ.

Następnie proszę o wysłuchanie piosenki „Świat w naszych rękach”

Wiosenne drzewo. Praca plastyczna.

Proponuję wykonanie pracy wykorzystując folię, którą często wyrzucamy, a może stworzyć ciekawy efekt przy wykonywaniu pracy plastycznej. Folię bąbelkową zazwyczaj od razu wyrzucamy do kosza po odpakowaniu paczki. Jest to materiał, który można wykorzystać na wiele sposobów.

Potrzebne będą:

– farby,

– folia bąbelkowa,

– nożyczki,

– pędzelek.

Na kartce malujemy pień drzewa i gałęzie. Można to zrobić pędzelkiem lub palcami. Z foli bąbelkowej wycinamy kształt korony drzewa zbliżony do koła. Wyciętą folię malujemy zieloną farbą i przykładamy w miejscu korony drzewa i przyciskamy. Kolejnym krokiem będzie zdjęcie foli i namalowanie palcami kolorowych plamek, które będą kwiatami.

Kolory na start. Zabawa ruchowa.

Zabawa przeznaczona jest dla dwóch osób.

Do tej zabawy będą potrzebne kartki kolorowego papieru,12 rolek po papierze lub ręcznikach papierowych, farby lub papier kolorowy. Rolki malujemy farbami lub oklejamy kolorowym papierem.

Wyznaczamy miejsce startu. Kładziemy kolorowe rolki w wyznaczonym miejscu na starcie i dalej rozkładamy kolorowe kartki w kolorach rolek. Zadaniem dziecka jest przeniesienie każdej rolki i położenie jej na ten sam kolor. Jednocześnie można wziąć tylko jedną rolkę. Każdy może zacząć układanie od dowolnie wybranego przez siebie koloru. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza ułoży wszystkie rolki na swoim miejscu.

Poszukiwacz roślin. Zabawa przyrodnicza.

Każdy z nas widział jakąś roślinę, która była bardzo ciekawa, jeżeli chodzi o wygląd, kształt lub kolory.  Spróbujcie w swoim najbliższym otoczeniu poszukać ładnych, ciekawych roślin.

Możecie do Waszych poszukiwań użyć lupy, czyli inaczej szkła powiększającego, aby lepiej dostrzec detale rośliny. Jeżeli zrobicie zdjęcia możecie spróbować odszukać w albumach przyrodniczych lub w Internecie nazwy roślin, które znaleźliście. Przy okazji poszukiwania roślin możecie natrafić również na ślady zwierząt lub zaobserwować ptaki i zwierzęta. Powodzenia.

„Mali ogrodnicy” – założenie uprawy roślin w przydomowym ogródku.


Uprawa roślin może sprawić wiele radości i uczy dbania oraz troski o rośliny. Proponuję założenie uprawy dowolnie wybranych roślin. Dzieci na pewno już pamiętają, czego rośliny potrzebują, aby się rozwijać są to słońce, woda oraz ziemia.

Aby cieszyć się przydomowym ogródkiem potrzebujemy również nasiona, cebule lub sadzonki roślin. Każdy znajdzie coś, co przyniesie mu najwięcej radości. Rośliny możemy wsadzać bezpośrednio do ziemi lub do doniczek. Musimy zapoznać się z tym czy roślina potrzebuje dużo miejsca.

Przygotowujemy doniczki ziemię i nasiona roślin. Do doniczek wsypujemy ziemię i robimy dziurki odmierzając odpowiednie odstępy. Do dziurek wsypujemy nasiona i zasypujemy kolejną warstwą ziemi, która lekko przyklepujemy. Teraz rośliny trzeba podlać.

Jeżeli rośliny wsadzamy bezpośrednio do ziemi w ogródku musimy ją przekopać, jeżeli jest twarda, wyznaczyć miejsce dla roślin, odmierzyć odstępy i dalej postępować tak jak w przypadku sadzenia w doniczce. Dodatkowo ziemię można zagrabić. Od czasu do czasu wyrywamy chwasty, które przeszkadzają rosnąć naszym roślinom.

W ogródku korzystamy z narzędzi ogrodowych.

Podzielcie ich nazwy na sylaby.

  • Łopatka
  • Pazurki ogrodnicze
  • Widełki
  • Motyka prostokątna
  • Grabki

Do podlewania roślin służy konewka. Podzielcie wyraz konewka na sylaby i spróbujcie policzyć liczbę sylab z klaskaniem oraz podajcie przykładowe wyrazy rozpoczynające się tą samą głoską.

Na zdjęciu w załączniku wskaż małą łopatkę i duże grabki.

Na zdjęciu w załączniku wskaż kolejno:

– najkrótszą doniczkę,

– średnią doniczkę oraz

– najdłuższą doniczkę.

Spróbujcie się zastanowić, co mogłoby się przydać do zmierzenia doniczek. Jakie znacie przyrządy służące do mierzenia. Podpowiedź znajdziecie na zdjęciu w załączniku.

Jeżeli nie mamy przyrządów potrzebnych do mierzenia, co możemy wykorzystać zamiast nich?

„Pszczółki” – zabawa ruchowa.

Bardzo ważną rolę w rozwoju roślin pełnią owady takie jak np. pszczoła, ponieważ zapylają kwiaty, które po przekwitnięciu dostarczają nam nowych nasion. Dlatego teraz chciałabym zaproponować Wam zabawę zamienić się w pracowite pszczółki, które zapylają kwiatki.

Zabawę można zrobić przy muzyce. Na podłodze rozkładamy kwiatki, np. poduszki. Pszczółki będą poruszać się w rytm muzyki pomiędzy kwiatami, a gdy muzyka ucichnie siadają na kwiatku wydają przy tym odgłos pszczoły. Zabawę można również wykonać na świeżym powietrzu na hasło rodzica: „pszczółka zapyla” i podlatuje do kwiatka. Kwiatki mogą być prawdziwe lub mogą je udawać np. kolorowe kamienie.